top of page

REPRESENTATIVE PROGRAM TRIALS

Each year approximately 150 players participate in our Representative Programs.  Our 17/U, 15/U and 13/U squads play weekly in the Waverley Night Netball Competition and our 11/U Tournament Teams participate in various Sunday tournaments throughout Terms 2 and 3.  All players trialling for 11/U, 13/U and 15/U must be registered to a Whitehorse Netball Saturday club.

 

2023 Junior Development Squad Trials (players born 2013)

Registrations Closed

2024 11/U Tournament Team Squad (players born 2013 only) 

Registrations Closed

2024 13/U Representative Squad (players born 2011 and 2012 only)

Registrations Closed

2024 15/U Representative Squad (players born 2009 and 2010 only)

Registrations Closed

2024 17/U Representative Squad (players born 2007 and 2008 only)

Registrations Closed

2024 19/U and Open Representative Squad (players born 2006 and earlier)

Registrations Closed

 

Players to wear a WHITE t-shirt and BLACK  shorts (no pockets).  Must not be part of any netball playing or training uniform (includes Whitehorse Netball training tops).

REPRESENTATIVE PROGRAM 

For further information regarding Whitehorse Rep please refer to​

 

To keep up to date like or follow our  Whitehorse Netball Rep Squad Facebook page.

2024 Representative Coaches

Congratulations to the following coaches selected to coach our 2024 Representative teams.

Head Coach – Taylor Dykstra

17/U

Jan Tacey

Karen Cook

15/U

Bella Wright

Annie Dyett

Michelle Stackpoole

Rev Alford

11/U

Brodie Liddell

Isabella Eaves

Taylor Dykstra

13/U

Di Hayes

Amy Pickard

Emma Hayes

Adele Alexander

Holly Richmond

19/U

Amelia Ross

Emma Starick

Hannah Touhy

Keira Huggins

Lilly Matthews

Lucinda Beet

Rebecca Reid

Rose Hollow

Tamara Ashdown

Tahlia Poldermans

17/U

Ava Philpin

Coco Lyford

Emily Grant

Isabella Eaves

Kari Prendergast

Lilly Brewer

Lucy Harris

Mackenzie Savage

Madison De Penha

Maisy Burgoine

Matilda Govic

Matilda Sives

Meg Chaffey

Natalie Ferguson

Olivia McDiarmid

Olivia Mitchell

Olivia O'Neill

Sian Rice

Teresa Huang

Tiffany Kiraly

Yana Malik

15/U

Abbey Tempany

Abbie Walsh

Amelie Hanley

Asha Nance

Ashleigh Britten

Austria Batcheldoer

Caitlyn Pawsey

Charlotte Bridgman

Charlotte Mitchell

Chloe Goodman

Ella Plaw

Imogen Davison

Jade Davis

Jayda Peers

Jessie Merrigan

Lara Walters

Leah Savage

Lily Scott

Lily Turton

Lucy Edney

Lucy McLellan

Marli Hicks

Matilda O'Donnell

Meg Larson

Milla Wilson

Miller Pietersz

Monika Kokojenjo

Natalie Hudson

Olivia Middenway

Saskia Klotz

Shae Crupi

Sasha Neilson

Stephanie Orr

Tayah McKay

Tessa Burgoine

Tilly Marsh

Zoe Plaw

Zoe Summer

13/U

Abbey Merrigan

Addison Ang

Agnes Ng

Amelia Rankin

Anneliese Johnson

Ava Munro

Ava-Rose Brmalj

Cassidy Rees

Celina Pyun

Chloe Barling

Cleo Squirrell

Eleni Andrakakos

Emee Liddell

Genevieve Orr

Georgia Watt

Hailey Wong

Hilie Woo

Holly Wootten

Holly Neilson

Holly Sumner

Ivy Burgoine

Ivy Blaschka

Laila Brydon

Lauren Porter

Maddie Ferguson

Makayla Carpinteri

Maya Mack

Mia Alford

Mila Crisostomo

Mila Yang

Niva Patel

Olivia Pawsey

Sophie Houghton-Manks

Stephanie Marriott

Tayla Britten 

Tsega Venour 

11/U

Aadya Pandey

Alisha Sapla

Amelia Ferguson

Amy Richardson

Anabelle Liu

Anastasia Christian

Annabelle Brmalj

Chloe Staughan

Eleanor Taylor

Emily Cole

Grace Zhang

Heidi O'Donnell

Isla Breslin

Ivy Frederick

Lily Ndreu

Macy Battye

Remy Scott

Rose Bristow

Rose Abbey

Zoe Barrett

2024 Representative Squads

Congratulations to the following players selected in our 2024 Representative Squads.

Opens

Adele Alexander

Alexandra Beckerman

Alexandra Pattison

Gemma Wintle

Grace Phillips

Jet Harris

Keala Brewer

Millie Pummeroy

Octavia Kegele

19/U

Megan Matthews

Opens

Taylor Dykstra

bottom of page